www.mnd.pl
facebook profile

Czy badanie chorych z wysp Guam pomoże nam poznać przyczynę SLA?
Dodano 03 Grudzień 2008
 Już dawno zaobserwowano, że mieszkańcy wysp Guam częściej niż inni zapadają na SLA, a konkretnie na jej specyficzną odmianę, występującą jednocześnie z chorobą Parkinsona i otępieniem. Jedna z hipotez, jako przyczynę występowania tej choroby wskazuje toksynę BMAA, wytwarzaną przez sinice ��" organizmy o bardzo prostej i archaicznej budowie, występujące niemal wszędzie, np. w glebie. Zauważono, że w diecie mieszkańców archipelagu Guam występuje niepokojąco duże stężenie BMAA. Wywnioskowano, że może mieć ona coś wspólnego ze zwiększoną zapadalnością na choroby neurodegeneracyjne.


Jak toksyna BMAA dostaje się do pożywienia? Sinice wytwarzające tą toksynę znajdują się na najniższym poziomie łańcucha pokarmowego, dlatego często są pożywieniem dla innych organizmów, które później zjadają ludzie. Sinice uwalniają również toksynę do gleby zanieczyszczając ją, a rośliny na niej rosnące są dla nas pożywieniem.


W trakcie sympozjum zastanawiano się jaki jest ewentualny mechanizm wywoływania przez toksynę BMAA SLA i czy ta substancja może być przyczyną tej choroby także poza wyspami Guam (sinice występują na każdym kontynencie, w niemal każdym środowisku, a do tego są bardzo liczne).Nie jest znana przyczyna SLA! Niniejszy artykuł przedstawia jedną z licznych hipotez.


Źródło:www.mndassociation.org

O sinicach: wikipediaKomentarze...
SLA
dreamfloorstudio.com        
MND