www.mnd.pl
facebook profile

Toksyna botulinowa w leczeniu nadmiernego ślinienia
Dodano 19 Styczeń 2009

Badanie przeprowadzono na 20 pacjentach z SLA. Części z nich wstrzykiwano toksynę botulinową typu B do ślinianek przyusznych i podjęzykowych, a pozostałym dawano jedynie placebo. U 82% przyjmujących botulinę zauważono ograniczenie ślinienia, utrzymujące się przez 2 tygodnie. Po 3 miesiącach liczba ta spadła do połowy. Nie zauważono znaczących efektów ubocznych tego leczenia.


Toksyna botulinowa jest używana również w kosmetyce


Nadmierne ślinienie jest dużym problemem zwłaszcza u chorych mających tzw. opuszkowe SLA. Obecnie zaleca się stosowanie leków takich jak atropina (wyłącznie pod kontrolą lekarza). Miejmy nadzieję, że wstrzyknięcia toksyny botulinowej do ślinianek będą miały potwierdzone licznymi badaniami bezpieczne i skutecznie działanie w ograniczeniu nadmiernego ślinienia u chorych na SLA.

Chorych, którzy uznają za uciążliwy objaw nadmiernego ślinienia prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym, aby dobrać odpowiednie leczenie, celem wyeliminowania tego bardzo męczącego problemu.Jest to zabieg będący jeszcze w fazie badań, który nie jest stosowany jako standardowa procedura medyczna!


Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Komentarze...
SLA
dreamfloorstudio.com        
MND