Ogłoszono wyniki testów klinicznych KNS-760704

Zaczęty przez mnd.pl, 09 Grudzień 2009, 20:13:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mnd.pl

Na XX Międzynarodowym Sympozjum SLA/MND przedstawiono wyniki drugiej fazy badań nad skutecznością leku o nazwie KNS-760704.

Substancja ta nie ma potwierdzonego działania w leczeniu SLA! Badania nie zostały jeszcze zakończone! W Polsce nie są przeprowadzane badania kliniczne z udziałem chorych na SLA.



Pełna treść artykułu znajduje się pod adresem http://www.mnd.pl/?subaction=showfull&id=1260385987&archive=&start_from=&ucat=&

Pawel

Tak jak już pisałem wczesniej i jak wypowiadali się odkrywcy tego leku oraz lekarze prowadzący nad nim badania, nie miał on zatrzymać ani tym bardziej cofnąć SLA. Celem wyznaczonym przez badaczy w przypadku tego leku było spowolnienie SLA, czyli stworzenie takiego drugiego RILUTEKU. Wyniki tej części badań wskazują, że może ten lek to osiągnąć.

Z?atem apeluje do ludzi, którzy przy okazji badań nad KNS rozbudzili w wielu nieuzasadnioną nadzieję na skuteczny lek, aby nie robili tego w przyszłości, bo krzywdzą tym innych.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

RILU

#2
To skazani jesteśmy na czekanie chociaż nukowcy wypowiadali się obiecująco
o KNS 760704.
Rilutek nie wiadomo co on czyni niby przedłuża życie ?!
Czy ktoś ma testy Rilutka z Fazy II podobne do testów KNS z Fazy II ? .
Można by było zrobić porównanie tych dwóch medykamentów ?
RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

fafut

Nie do końca się zgadzam z Pawłem.

KNS nie wygląda jak drugi Rilutek bo Rilutek przedłuża przezycie o ok 8% w najlepszym przypadku - KNS ok 40% (po fazie 2).

Ponadto ważne jest, że lek jest tolerowany a dawka koreluje z wynikami, co może oznaczać, że w przypadku większej dawki efekt będzie jeszcze lepszy.

Czekamy na faze 3.

Pozdrawiam

wlodek2

Tylko ,żeby lekarze szybciej diagnozowali ,bo tak jak w przypadku mojej mamy po 8 miesiącach  lek ten nie spowoduje odbudowania komórek nerwowych. Może tylko zatrzymać proces .

becia

Zatrzymanie procesu,to i tak cud w porównaniu z tym,co było do tej pory.Diagnoza i do domu,czekać...

artrzcin

Wracając do sympozjum natknąłem się na podsumowanie po angielsku najciekawszych wykładów z sympozjum w Berlinie. Więcej szczegółów na stronie

www.als.ca/_media/docs/Research%20News%202010%20English.pdf

Oto wnioski z niektórych z nich dla zainteresowanych:
- niedożywienie zwiększa 7 krotnie ryzyko śmierci w SLA, każde 5% utraty wagi to 30% zwiększenie tego prawdopodobieństwa
- wytężony wysiłęk fizyczny może prowadzić do zapadania na chorobę w młodszym wieku i krótszego czasu trwania choroby, typ aktywności fizycznej może być ważny, zwiększona stytystycznie zachorowalność u piłkarzy czy footbolistów nie obserwowana jest na przykład u kolarzy czy graczy koszykówki, próby na zwierzętach dowodzą ponownie, że umiarkowane ćwiczenia u chorych mogą być korzystne w przebiegu choroby
- nowa, stosowana w USA od 2005 technika wspomagania mechanicznego przepony (ang. diaphragm pacing) może okazać się bardzo przydatna we wspieraniu oddychania u chorych na SLA, badania w toku, na razie wykazano, że ta technika razem z PEG daje o ponad 50% większe prawdopodobieństwo przeżycia pierwszego roku po założeniu niż u pacjentów tylko z PEG
- mieszane zdania na temat trachestomii, w Kanadzie tylko 1.5% na nią się decyduje, na decyzje rezygnacji z niej wpływają koszt, ewentualna depresja chorych i ich opiekunów,  małe ale istniejące prawdopodobieństwo przejscia do stanu braku komunikacji (ang. locked-in state) choć na korzyść przemawia zwiększoną przeżywalność po jej założeniu ale mierzalne wyniki są różne u różnych badających
- stworzono nowy aparat do wspomagania komunikacji werbalnej przy założonej masce BiPAP w nieinwazyjnym wspomaganiu oddychaniu

artrzcin

Jeżeli chodzi o KNS to miałem sposobność rozmawiania o tym leku z Dr. Cudkowicz z Bostonu, głównego prowadzącego badania kliniczne nad KNS i ceftriaxone w trakcie sympozjum w Berlinie. Niestety, nie spodziewała się raczej, żeby rozpoczęto również badania kliniczne fazy III w Europie (poza Stanami) w tym roku choć nie miała takiej pewności. Wyjazd do Stanów raczej nie wchodzi w grę. Zalecała natomiast inny obiecujący lek olesoxime (TRO19622), tym razem w Europie , który podobnie jak KNS ma wspierać mitochondrie komórek nerwowych. Niestety rekrutacje do próby nie objeły Polski oczywiście i zakończyły się w marcu tego roku. Wyniki fazy trzeciej będą znane pod koniec 2011 ale jestem pewien, że o ile okaże się spełniać oczekiwania jakie się z nim wiąże to przecieki dobrych wiadomości będą dużo szybciej. Ciekawe, kiedy pytałem o suplementy proponowała spróbować duże dawki kreatyny, nawet do 30gram dziennie. Jak wiemy, wcześniejsza próba kliniczna wykazała już nieskuteczność kreatyny w SLA ale na dużo mniejszej dawce 5g dziennie. Zeby uniknąć odwodnienia sugerowała szklankę wody na każde 5g kreatyny i zwiększać dzienną dawkę stopniowo.

artrzcin

Nawiązując do mojej rozmowy z Dr. Cudkovicz w Berlinie, prowadzonę są już badania kliniczne pierwszej fazy nad działaniem dużej dawki kreatyny w SLA. Dawki 5g i 10g były już testowane wcześniej i nie przyniosły poprawy. Obecnie testowane są dawki do 30 gramów dziennie, podawane dwa razy w ciągu dnia. Sześciu pacjentom podawano kreatyne w dawkach 10, 20 i 30g dziennie pod okiem lekarzy. Wyniki wskazują na to, że kreatyna jest bezpieczna i zachęcają do dalszych badań klinicznych nad skutecznością kreatyny w dawce 30g dziennie. Wyniki te ukazały się w czasopiśmie naukowym Neurotherapeutics z 2010 roku i Dr. Cudkowicz jest jedną z współautorów.

Kreatyna jest dostępna bez recepty, jako suplement diety i jest stosowana przez kulturystów do zwiększenia masy mięśni. Póki nie ma wyników skuteczności może być alternatywą w leczeniu eksperymentalnym dla osób, które nie mają dużych problemów z przełykaniem (trzeba przy niej dużo pić płynów).